Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich

Muzeum Miejskie29 listopada odwiedziliśmy Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich.

Obejrzeliśmy wystawę poświęconą Antoniemu Halorowi, wszechstronnemu artyście. Antoni Halery to  reżyser filmowy i teatralny, plastyk, pisarz, badacz historii i kultury Śląska. Autor książki „Opowieści miasta z rybakiem w herbie”.

Poznaliśmy podania i legendy związane z miastem: legendę o trzech braciach –Siemionie, Macieju i Michale (założycielach Siemianowic, Maciejkowic i Michałkowic), o utopcach, o białej damie i upiorze.

Zwiedziliśmy ekspozycję Z dziejów Siemianowic Śląskich, która ukazuje historię miasta od jego początków po wydarzenia lat 80. XX wieku.

Zobaczyliśmy Wnętrza mieszkalne i gospodarcze w I połowie XX wieku (najciekawsze eksponaty to magiel, drewniana lodówka, meble kuchenne, piece kaflowe).

Odwiedziliśmy Galerię Rzeźby w Węglu, gdzie zgromadzone są eksponaty poświęcone pracy w kopalni, figurki kopalnianego ducha Skarbnika i Utopców, rzeźby sakralne, przedstawiające patronkę górników św. Barbarę.