Wkrótce Walentynki, czy wiesz, że …

 

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego.

Walentynki 2018

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się, więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami czy kwiatami.

Walentynki w południowej i zachodniej Europie są obchodzone już od średniowiecza. Trochę później zaczęto je świętować również w Europie północnej i wschodniej.

W Dzień świętego Walentego (ang. S. Valentine’s Day), według ludowego obyczaju angielskiego, młodzi ludzie wybierają sobie „sympatię” odmiennej płci nie na dzień czy dwa, a na cały rok. Takiej osobie wysyłają upominek. Pochodzenie obyczaju nie jest dokładnie znane, był on jednak rozpowszechniany już od 1476 roku. Może mieć on związek z pewnym ludowym wierzeniem, według którego to właśnie 14 lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają się łączyć w pary.

 

O Dniu świętego Walentego czytamy już u Szekspira, dokładnie we fragmencie z „Hamleta”, w którym obłąkana Ofelia śpiewa piosenkę:

„Dzień dobry, dziś święty Walenty,
Dopiero, co świtać poczyna,
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną,
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną”.

Św. Walenty, patron Dnia Zakochanych zanim zaczął patronować uczuciom, zanim stał się wzorcem dla wszystkich zakochanych i podkochujących się, był patronem chorych na padaczkę. Ci, którzy nie pamiętają już, co to miłość, lubią złośliwie przyrównywać ją do stanu podobnego tej chorobie. To tłumaczy, dlaczego właśnie św. Walenty jest patronem wszystkich zakochanych.

A teraz dobra wiadomość dla tych, którzy, czy to z wyboru, czy w wyniku splotu życiowych wydarzeń, nie mają swojej drugiej połówki. Wszystko to doprowadziło do powstania Dnia Singla, który jest obchodzony 15 lutego.

Źródło: Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985.

http://www.niedziela.pl/artykul/38144/nd/sw-walenty---patron-zakochanych-i-chorych

http://www.gloswielkopolski.pl/strona-kobiet/zwiazki/a/dzien-singla-co-to-za-swieto-kiedy-i-jak-je-obchodzimy-dzien-singla-2017-memy-demotywatory,11787852/ 

Footer

Copyright © 2024 Biblioteka Śl.TZN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.